środa, 21 lutego 2024

352. Haft rzeszowski - wystawa w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie

 15 lutego odbył się wernisaż wystawy „Nieodkryty skarb: haft rzeszowski”. Wystawa podsumowuje i promuje efekty działań realizowanych w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego Bartłomiejowi Jankiewiczowi.

Wystawa obejmuje kilkadziesiąt różnych przedmiotów – obok rekonstrukcji elementów stroju rzeszowskiego (zapaski, koszule) oraz bielizny pościelowej, znajduje się modne w dzisiejszych czasach rękodzieło, takie jak pisanki. Prace inspirowane haftem rzeszowskim, odkrytym w zbiorach i archiwum naszego muzeum, ozdobione haftem białym, czerwono-niebieskim oraz cekinowym i koralikowym, wykonane zostały przez Bartłomieja Jankiewicza oraz członkinie Koła Hafciarskiego „Kotulanki na rzeszowską nitkę” działającego przy Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie. (cyt. ze strony Muzeum na temat wystawy)I ja też tam byłam miód i wino piłam ;) Dodatkowo miałam swój udział rękodzielniczy, bo część prac jest dziełem moich rąk.  


Zapraszam na stronę Bartłomieja, gdzie między innymi znajduje się do pobrania kalendarz hafciarski na 2024r., a po zapisaniu się do newsletter'a otrzymasz Księgę kolorów mulin do samodzielnego wydruku (strona nie bardzo współpracuje z adresami @gmail.com)


3 komentarze:

 1. Brawo Ula haft rzeszowski jest cudny, a już w Twoim wykonaniu bezcenny !! gdybym nie miała tak daleko z radością bym obejrzała tą wystawę na żywo
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! Podziwiam i kibicuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna wystawa i gratuluję prac 🙂

  OdpowiedzUsuń