niedziela, 21 kwietnia 2024

357. Haft na flizelinie rozpuszczalnej w wodzie

 Chciałam się z Tobą - mój drogi Czytelniku, podzielić moim doświadczeniem z użyciem flizeliny rozpuszczalnej w wodzie.

Pierwszy raz użyłam jej w ubiegłym roku do haftu płaskiego na czarnej bawełnianej bluzce, ale ubiegły rok nie był rokiem pisania postów...

Dla córki wyszyłam klapę ciemnobrązowej torby, a ponieważ wzór jest mocno geometryczny i symetryczny musiałam go jakoś przenieść na tkaninę. Niestety kalka nie poradziła sobie z tym zadaniem i wzór był niewidoczny, dlatego użyłam flizeliny rozpuszczalnej w wodzie.

W poście będą zatem dwa projekty - bluzka z elementami z haftu rzeszowskiego (opracowałam ten wzór) oraz torba z ściegami margerytkowymi wg wzoru mistrza hafciarstwa Bartłomieja Jankiewicza.

Wybrany wzór należy przenieść na flizelinę - odbić przez kalkę lub przerysować długopisem/cienkopisem kładąc flizelinę na wzór. 

Wzór przerysowany kładąc flizelinę na górę.

Odbijanie wzoru przez kalkę.

Osobiście uważam, że przerysowanie daje lepszy efekt niż odbicie. Niestety po przyłożeniu na materiał musiałam poprawić odbicie po kalce długopisem zmazywalnym.

Flizelinę należy przymocować do materiału - przyfastrygować lub przypiąć na szpilkach.

Przy haftowaniu na bawełnie przyfastrygowałam flizelinę.

Na klapie torby nie fastrygowałam tylko przypięłam szpilkami, które odpinałam podczas wyszywania w miejscach, gdzie już wyhaftowałam.

Po wyszyciu całości wyprałam w ciepłej wodzie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić przy usuwaniu filzeliny w miejscach wyszytych, aby flizelina została dobrze wypłukana spod haftu.

Na zdjęciach poniżej uchwyciałam jak zachowuje się flizelina w kontakcie z wodą. Praktycznie już sam kontakt z wodą powoduje, że flizelina zaczyna się rozpuszczać.Po wypraniu haft jest w stanie nienaruszonym, nie rozluźniają się ściegi, bo flizelina jest tak cienka, że można powiedzieć, iż wyszywamy niemalże bezpośrednio na materiale.

Gotowy haft na klapie torby.Gotowy haft na czarnej bluzce.


Podsumowując.

Jeśli chcesz coś wyszyć na ciemnej tkaninie flizelina rozpuszczalna w wodzie z pewnością się sprawdzi. Musisz tylko pamiętać o tym, aby dobrze ją wypłukać/wyprać z haftu i uważać podczas pracy, aby nie miała kontaktu z niczym mokrym ;)4 komentarze:

 1. Piękne hafty oba ,ale jak mam być szczera to wybieram ten rzeszowski na czarnej bluzce. W ogóle podoba mi się wszelki haft na odzieży !! I dzięki wielkie że się podzieliłaś tą wiedzą z flizeliną rozpuszczalną , jest to fajny sposób na haft płaski.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Oba wyszły rewelacyjnie. Trochę jest przy tym roboty, ale efekty ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super hafty, pięknie masz ozdobione rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne obydwa wzory !Flizelina rozpuszczalna jest bardzo przydatna w hafcie płaskim.Używałam jej do haftu na filcu.Nareszcie nie trzeba się motać z kalką.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń