Pora na postępy poduszkowe :)
Widzę, że mocno ruszyłyście z kopyta i pokazujecie postępy. Każda poduszka to inne kolory, więc jest barwnie! Aż chciałoby się na koniec położyć je obok siebie, choćby tylko do zrobienia zdjęcia ;)
Pora na postępy poduszkowe :)
Widzę, że mocno ruszyłyście z kopyta i pokazujecie postępy. Każda poduszka to inne kolory, więc jest barwnie! Aż chciałoby się na koniec położyć je obok siebie, choćby tylko do zrobienia zdjęcia ;)
Każda osoba umiejąca haft krzyżykowy umie wykonać haft z Asyżu tylko o tym nie wie ;)
Czym zatem jest ten haft z Asyżu?
Niczym innym jak ściegiem krzyżykowym i ściegiem holbein (czyli podwójnym ściegiem fastrygowym).
W hafcie z Asyżu wypełnia się tło, a elementy główne haftu podkreśla się jedynie konturem. Najczęściej używane kolory to niebieski i czerwony.
Haft z Asyżu był popularny w renesansowej Italii.
Poniżej przykład takiego haftu wykonany przeze mnie. Autorem wzoru jest Bartłomiej Jankiewicz.
Od dawna podoba mi się haft przestrzenny...
Kiedy zobaczyłam nową kolekcję papierów z kwiatami od ITD Collection stwierdziłam, że dosłownie MUSZĘ wyszyć takiego motyla.
Projekt motyla - mój własny, sama sobie rozrysowałam poszczególne skrzydełka.
Jak na pierwszy raz jest bardzo zadowolona. Wiem już co mogłabym poprawić następnym razem.
Co myślisz o takim hafcie? Podoba Ci się czy może jednak to przerost formy nad treścią?
Życzę miłego weekendu majowego!
Chciałam się z Tobą - mój drogi Czytelniku, podzielić moim doświadczeniem z użyciem flizeliny rozpuszczalnej w wodzie.
Pierwszy raz użyłam jej w ubiegłym roku do haftu płaskiego na czarnej bawełnianej bluzce, ale ubiegły rok nie był rokiem pisania postów...
Dla córki wyszyłam klapę ciemnobrązowej torby, a ponieważ wzór jest mocno geometryczny i symetryczny musiałam go jakoś przenieść na tkaninę. Niestety kalka nie poradziła sobie z tym zadaniem i wzór był niewidoczny, dlatego użyłam flizeliny rozpuszczalnej w wodzie.
W poście będą zatem dwa projekty - bluzka z elementami z haftu rzeszowskiego (opracowałam ten wzór) oraz torba z ściegami margerytkowymi wg wzoru mistrza hafciarstwa Bartłomieja Jankiewicza.
Wybrany wzór należy przenieść na flizelinę - odbić przez kalkę lub przerysować długopisem/cienkopisem kładąc flizelinę na wzór.
![]() |
Wzór przerysowany kładąc flizelinę na górę. |
![]() |
Odbijanie wzoru przez kalkę. |
Osobiście uważam, że przerysowanie daje lepszy efekt niż odbicie. Niestety po przyłożeniu na materiał musiałam poprawić odbicie po kalce długopisem zmazywalnym.
Flizelinę należy przymocować do materiału - przyfastrygować lub przypiąć na szpilkach.
![]() |
Przy haftowaniu na bawełnie przyfastrygowałam flizelinę. |
![]() |
Na klapie torby nie fastrygowałam tylko przypięłam szpilkami, które odpinałam podczas wyszywania w miejscach, gdzie już wyhaftowałam. |
Na zdjęciach poniżej uchwyciałam jak zachowuje się flizelina w kontakcie z wodą. Praktycznie już sam kontakt z wodą powoduje, że flizelina zaczyna się rozpuszczać.
Gotowy haft na klapie torby.
Jeśli chcesz coś wyszyć na ciemnej tkaninie flizelina rozpuszczalna w wodzie z pewnością się sprawdzi. Musisz tylko pamiętać o tym, aby dobrze ją wypłukać/wyprać z haftu i uważać podczas pracy, aby nie miała kontaktu z niczym mokrym ;)
Ice and Fire - Maria Brovko - rozmiar w xxx - 184 x 203 - cz.9